Vücut Peelingi | Biobellinda
Whatsapp Hattı :  Paylaş +90 850 259 69 59
Kurumsal İletişim :  +90 216 324 99 80       Whatsapp Hattı :  Paylaş +90 850 259 69 59
TR Dil: Türkçe Down

Vücut Peelingi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Vücut peeling işlemi, insan vücudundaki ölü haldeki hücrelerin kişinin cilt yüzeyinden uzaklaştırılmasıyla yapılmakta olan diğer bir adıyla cilt temizleme işlemidir.

Peeling Nedir?

Peeling, cildin dış katmanından ölü hücrelerin uzaklaştırılması işlemine verilen addır. Vücut peeling işlemi, doğru şekilde uygulanmadığı takdirde cilde sağladığı faydalardan çok zararlara neden olabilir. Dolayısıyla peeling işleminin sivilce oluşumu, kızarıklık gibi farklı zararlara neden olmasını önlemek adına güvenli ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Doğru yöntem belirlenip uygulandığında, peeling işlemi cildin derinlemesine temizlenmesine, cilt sorunlarının ciddi seviyede azalmasına, cildin tazeliğini ve canlılığını korumasına destek vermektedir. 

Her peeling yöntemi, her cilt tipi için uygun olmayabilir. Dolayısıyla uygulanacak peeling yöntemi belirlenirken kişinin sahip olduğu cilt tipi de göz önüne alınarak en uygun yöntem tercih edilmelidir. Aksi takdirde peeling işleminin sağlayacağı faydalar bir yana farklı cilt sorunlarıyla karşılaşılabilir. 

Peeling Çeşitleri

Peeling, yapıldığı farklı yöntemlere göre isimlere ayrılmaktadır. Cilde uygulanan kimyasal bir solüsyon ile yapılan peelinge ise kimyasal peeling denmektedir. Bu yöntem ile cildin soyulması ve derinlemesine temizlenmesi de sağlanmaktadır. Fiziksel peeling ise ölü cilt hücrelerinin manuel biçimde vücuttan uzaklaştırılması işlemi olup, söz konusu işlem fırça gibi aşındırma işlevine sahip ya da bileşen kullanılarak yapılmaktadır. Doğal peeling, adından da anlaşılacağı üzere tamamıyla doğal içeriğe sahip maddelerle hazırlanıp yapılan maskeler vasıtasıyla yapılmaktadır. Kişinin cildindeki ölü haldeki hücrelerin lazer yöntemiyle ciltten arındırılması işlemi ise lazer peelingi olarak anılmaktadır. Başarılı şekilde yapılan bir peeling ile cildi kaplamış bulunana ölü hücrelerin neden olduğu bariyer kaldırılmış olur, cildin alt katmanlarındaki yeni cilt hücreleri için yer açılır. Dolayısıyla vücut peelingi sayesinde, kişilerin vücutlarındaki nem ihtiyacının karşılanması adına kullanmakta olduğu nemlendirici kremler cilde daha iyi ve derinlemesine nüfuz etmektedir. Bundan dolayı düzenli yapılan bir peeling, cilt sağlığı ve tazeliği açısından önemlidir.

Kuru Ciltler İçin Peeling Tercihi

Kuru bir cilde sahip olanlar, alkol miktarı yüksek olan ürünlerden kaçınmaları gerekir. Kuru cilt tipi için uygun olan nemlendirici bileşenler arasında shea yağı, seramid ve hindistan cevizi yağı bulunmaktadır. Kuru ciltlerde, kişinin cildi kuruma eğilimde olduğundan dolayı, beden peelingi işlemi haftada en fazla birkaç kez yapılmalı, işlemin ardından ise kişiye uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Peeling Tercihi

Toleransı yüksek olan yağlı cilde sahip kişilerin haftada beş kereye kadar peeling işlemi uygulaması mümkündür. Yağlı ciltler için uygun olan ürünler alfa ve beta asitleri içeren, salisilik asit içeren ve glikolik asit içeren ürünlerdir. Yağlı cilde sahip olanlar da vücut peelingi işlemi uyguladıktan sonra kendi ciltlerine uygun bir nemlendirici kullanabilmektedir.

Normal Ciltler İçin Peeling Tercihi

Normal cilde sahip olanlar bakımından vücut peelingi uygulaması ne kuru ciltler kadar seyrek ne de yağlı ciltler kadar sık yapılmalıdır. Yani normal ciltler için peeling işlemi haftada iki veya üç kez yeterli olmaktadır. Ezilmiş kaysı çekirdeği, ceviz kabuğu, granül şeker, ve hafif asit içerikli kimyasal bazlı ürünler normal ciltler için tercih edilebildiği gibi bir fırça veya lif yardımıyla fiziksel peeling işlemi uygulanması da mümkündür. Normal ciltlerin ne tür içeriğe sahip ve hangi ürünlere toleransının olduğu kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden dolayı, peelinge dayalı işlem ve ürünlerin deneme usulüyle yavaş yavaş uygulanması faydalı olabilmektedir.

Karma Ciltler İçin Peeling Tercihi

Karma cilt yapısına sahip olanların genellikle yanak bölgesi kuru cilt özelliği gösterirken T bölgesi ise yağlı durumdadır. Dolayısıyla bölgesel olarak farklı özellikler içeren karma ciltler, sık peeling uygulamasını daha çok yağlı olan T bölgesine uygulamalı, kuru cilt özelliği gösteren yanaklar gibi bölgeleri ile vücudun diğer yerlerine ise seyrek vücut peelingi uygulamalıdır. Kullanılacak peeling yöntemi, içerdiği ürünler ve sonrasında uygulanacak olan nemlendirici işlem için cildin farklı bölgelerine farklı özellikteki ürünler kullanılmalıdır.

Kimyasal Peeling Yöntemi

  1. Kimyasal peeling işlemi, cildin üst tabakasındaki ölü hücrelerin temizlenmesi adına cilde kimyasal içerikli bir çözeltinin uygulandığı bir vücut peelingi yöntemidir. Kimyasal peeling yöntemi ile cildin canlılığı korunmakta, daha pürüzsüz ve genç bir görünüm sağlanmaktadır. Ciltteki farklı nedenlere bağlı renk değişimleri, izler ve kırışıklıkların da kimyasal peeling yöntemi kullanılarak giderilmesi mümkün olmaktadır. Kimyasal peelingin tek başına ya da başkaca kozmetik uygulamalar ile beraber uygulanması da mümkündür. Kişiye uygun olan hafif, orta veya derin kimyasal peeling çeşitlerinden birini uygulamak da seçenekler arasındadır. 
  2. Hafif kimyasal peeling, yüzeysel kimyasal peeling olarak da bilinmektedir, cildin en dış katmanı olan epidermis uzaklaştırılır. Hafif kimyasal vücut peelingi sayesinde kişideki ince kırışıklar, düzensiz cilt tonu ve sivilce izlerinden kurtulmak mümkündür. Kişinin cilt özellikleri ve istenilen sonuca göre 2 ila 5 haftada bir uygulanması önerilebilmektedir. 
  3. Orta kimyasal peeling, epidermis katmanının yanında, bu katmanın altındaki dermis orta cilt katmanının üst kısmında bulunan ölü hücrelerin soyularak ciltten uzaklaştırılması işlemidir. Ciltteki kırışıklıklar, sivilce izleri, cilt rengindeki farklı nedenlere bağlı değişikliklerden kurtulmak için orta dereceli kimyasal vücut peeling işlemi tercih edilebilmektedir. Bu işlemin sıklığı ise yine kişiden kişiye ve ilgili işlemin istenen sonuçlarının devamlılığını sağlamak adına 3 ila 9 ayda bir yapılması önerilebilmektedir. 

Kimyasal peeling yönteminin bir diğer işlemi derin kimyasal peeling yöntemidir. Derin kimyasal peeling ile ölü hücreler erpidermis katmanının yanında dermisin orta ve alt katmanlarından uzaklaştırılmış olmaktadır. Derin kimyasal peeling, doktorlar tarafından önerilen, derin çatlaklar, izler ve bunun gibi sorunların ortadan kaldırılması için kullanılabilmektedir. Derin kimyasal vücut peelingi yapılırken fenol adı verilen karbolik asit kullanıldığı için, kalp kasına zarar verici ve düzensiz atıma neden olabilecek bir uygulamadır. Böbreklere ve karaciğere de zarar verici etkileri olduğundan fenol, kişiye doktor kontrolünde dikkatle uygulanmalıdır. Derin kimyasal peelingin birden çok uygulanması tavsiye edilmez. 

Fiziksel Peeling Yöntemi

Fiziksel peeling yöntemi, cilt yüzeyindeki ölü ya da yaşı hücrelerin manuel olarak, fiziksel olarak uzaklaştırmak adına bir bileşen veya araç kullanma işlemidir. Bu amaçla, fırça, ponza taşı, bez ya da sünger kullanılabilen araçlardandır. Sıvı azot ya da kuru buz da fiziksel vücut peelingi yönteminde kullanılabilen ürünlerdendir. Fiziksel peeling yönteminin, hiperpigmentasyon, pürüzlü cilt yüzeyi, kırışıklıklar, donuk ten rengi, akne ve genişlemiş gözeneklerin tedavilerine yönelik olarak da kullanılması mümkündür. Fiziksel peeling sayesinde ciltteki ince kırışıklar giderilmekte ve cildin ciddi derecede iyileşmesi sağlanmaktadır. Yoğun bir fiziksel peeling kürü hazırlandığında, haftada iki seans olarak bir ay süre boyunca uygulanması mümkün olup, söz konusu peelingin etkisi 3 ila 5 ay arası devam etmektedir. Daha sonraki zamanlarda işlemin devamı gerekebilmektedir.

Lazer Peeling Yöntemi

Cilt temizleme ve yenileme yöntemlerinden biri olan lazer peeling yöntemi, cildin görünümünün iyileştirilmesinde, ciltteki ölü hücrelerin vücuttan uzaklaştırılmasında ve küçük yüz kusurlarının tedavi sürecinde lazer kullanılması işlemidir. Lazer vücut peelingi yapılırken ablatif lazer ve ablatif olmayan lazer ve fraksiyonel fototermoliz olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Ablatif lazer yönteminde cildin ince tabakalarını uzaklaştıran yaralayıcı bir lazer uygulanır. Karbondioksit lazer ve erbium lazer, ablatif lazer tedavisinin türlerindendir. Ablatif olmayan lazer ise yaralayıcı olmayan, kolajen büyümesini uyaran ve alttaki cildi sıkılaştıran bir lazer türüdür. IPL cihazları da dahil olmak üzere birçok lazer türünü barındırır. 

Doğal Peeling Yöntemi

Adından da anlaşılabileceği üzere doğal peeling yöntemi, yumurta, kahve, zeytinyağı ve domates gibi tamamen doğal malzemeler kullanılarak hazırlanan maskelerle yapılmaktadır. Söz konusu maskeler evde kolay bir şekilde hazırlanabilir ve haftada birkaç kez uygulanarak etkili sonuçlar alınmasını sağlayabilir. Göz ve dudak çevresi dışında tüm yüz bölgesine sürülebilen doğal karışımlar, 5-10 dakikalık bekleme süresinin ardından yıkanarak temizlenmektedir. 

Vücut Peelingi Nasıl Yapılır?

Evde bireysel olarak vücut peelingi yapılırken maksimum faydanın elde edilebilmesi için aşağıda belirtilen adımların takip edilmesi faydalı olacaktır.

-Ilık bir duş alındığında, ciltteki gözenekler açılmaktadır, dolayısıyla gözeneklerin emici özelliği artmaktadır. Peelingin duş sonrası yapılması daha iyi sonuç almak adına faydalıdır.

-Yüze buhar banyosu yaptırmak da gözeneklerin açılmasına fayda sağladığından, peeling öncesi yüze buhar banyosu yaptırılması peelingin faydası bakımından yararlıdır.

-Hazırlanılan maske veya bileşenin dudak ve göz çevresi dışında tüm yüzeye uygulanması ve söz konusu uygulanması esnasında parmaklarla masaj yaparak dairesel hareketler çizerek yapılması faydalı olacaktır.

-Peeling yapmak amacıyla hazır olarak satın alınan ya da evde çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanan peeling ürünleri, uygulanacak kişinin cilt tipine ve alerjik anlamda toleransına uygun olarak seçilmelidir.

-Peeling işleminin cilt tarafından iyice emilmesi ve daha iyi sonuç doğurması açısından 5-10 dakikalık bir süre beklenmeli sonrasında yıkanarak temizlenmelidir. 

-Vücut peelingi işleminin ardından kişinin cilt tipine uygun olarak nemlendirici kullanımı da ihmal edilmemelidir. 

-Son olarak peeling işleminin sadece yüze yapılan bir uygulama olmadığı; söz konusu peeling işleminin ayaklar, boyun, dirsekler gibi ihtiyaç duyulan farklı bölgelere de uygulanabileceği unutulmamalıdır.

Vücut Peelingi Sonrası

Vücut için kendi başınıza uyguladığınız evde peeling işlemleri sonrasında, kişini cilt tipine uygun olarak nemlendirici kullanılması gerekebilmektedir. Peeling sonrası cilt güneşten korunmalı, güneşe çıkmak gerektiğinde ise koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Cildin normalden daha hassas hale geldiği peeling sonrasında, cildin toparlanması ve kendini onarması için zamana ihtiyaç duyulduğundan, kişinin dinlenmesi gerekmektedir. 

Açık olan gözeneklerin yeniden dolmaması için ekstra gayret gerekir. Şehir hayatında kalabalık, kirli hava gibi etmenler vücut peelingi etkisini en aza indirebilir. Ayrıca makyaj da gözenekleri dolduracağı için bir süre makyaja ara verilmeli ya da kısıtlanmalıdır. 

Kimyasal peeling yöntemi kullanıldığı durumlarda ise peeling sonrasında ciltte oluşturulmuş bulunan kontrollü yaranın iyileşme süreci başlamaktadır. Bu süreç yüzeysel peelinglerde 3-6 gün, orta derinlikteki peeling uygulamalarında 6-8 gün, derin peeling işlemlerinde ise 8-14 arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Söz konusu bu süreçte, cildin dış etkenlerden olabildiğine korunması ve bakımına dikkat edilmesi oldukça önem arz eder. Vücut peelingi sonrası bu koruma daha kolaydır. Ancak yüz peelinginde ekstra özen göstermek gerekir. 

Yüzeysel vücut peelingi yöntemi uygulamalarında kişinin günlük aktivitelerine hemen dönebilmesi mümkün iken orta ve derin peeling uygulamalarının ardından kişinin günlük aktivitelerine dönmesi için gereken iyileşme süreci birkaç gün sürmektedir.

Önemle vurgulamak gereken bir husus da şudur ki; fiziksel, lazer ya da kimyasal peeling yöntemi fark etmeksizin peeling öncesinde ve sonrasındaki süreçte uzman doktorların önerilerine birebir uyulması gerekmektedir. Ürün
BioBellinda
Peeling Jel (Vücut İçin)
57,00 TL

İcon 2
İade Garantisi Ürün İade Garantisi
İcon 3
Hızlı Destek Hızlı ve Kolay Çözüm
İcon 4
3D Secure Güvenli Ödeme Yöntemi