ESBAB KETEN TOHUMU YAĞI | Biobellinda
Whatsapp Hattı :  Paylaş +90 850 259 69 59
İletişim Merkezi :  +90 216 324 59 99       Whatsapp Hattı :  Paylaş +90 850 259 69 59
TR Dil: Türkçe Down
Ürün
Ürün Kodu: BL303

Esbab Keten Tohumu Yağı

Star Star Star Star Star
151,00 TL
Marka: BioBellinda
Kategori: Aktif Yaşam
Birim: 100 ml  
- +
GENEL BAKIŞ

Keten tohumu bitkisinin preslenerek yağının çıkarılmasıyla elde edilen Esbab Keten Tohumu Yağı, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini içerir. Günlük kullanım tavsiyesine dikkat ederek Esbab Keten Tohumu Yağı'nı takviye olarak almaya başlayın ve etkilerini hissedin! Avantajlı kargo fırsatından yararlanarak ürün siparişinizi verin!

Keten Tohumu Yağının Zengin Bileşen Yapısı

Esbab Keten Tohumu Yağı, 100 ml ölçülü şişesi ile günlük kullanıma uygun içeriği sayesinde gıda takviyesi olarak kullanabileceğiniz bir ürün.

Keten tohumundan elde edilen keten yağı ise Omega 3 yağ asitlerinden zengin tedaviyi destekleyici etkiye sahip bir yağdır. İçeriğindeki Omega 3 yağ asitleri alfa linoleik asit formundadır. Özellikle et tüketmeyen kişilerde balığa alternatif bir besin maddesi olarak önerilen keten tohumu yağı içeriği sindirime uğradıktan sonra EPA ve DHA’ya dönüşür.

ÖZELLİK

İçindekiler: Soğuk sıkım keten tohumu yağı.

Net Ağırlık: 91 gr, 100 ml

İşletmenin Ticari Ünvanı ve Adresi: BioBellinda Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Pazarlama A.S. Örnek Mah. Semerkant Cad. No: 29 Ataşehir / İstanbul

Menşei Ülke: TÜRKİYE

KULLANIM

Esbab Keten Tohumu Yağı, yetişkinlerin kullanımı için günlük 2 kaşık, yani yaklaşık 10 ml olarak tüketilmeli. 12 yaşından büyük çocuklar için ise günlük bir tatlı kaşığı, yaklaşık 5 ml olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Esbab Keten Tohumu Yağı siparişinizi vererek hemen kullanmaya başlayabilir ve daha zinde hissedebilirsiniz.

 

 

.
TÜMÜNÜ GÖR
Size Özel Ürünlerimiz
Senin için seçtiğimiz ürünlerimizi incelemek ister misin?
Ürün
BioBellinda
Bulaşık Sıvısı
47,00 TL
Ürün
BioBellinda
Mineralli Krem Temizleyici
48,00 TL
Ürün
BioBellinda
Genel Temizlik
48,00 TL
Ürün
BioBellinda
Kalıcı Krem Saç Boyası 1.8 Gece Siyahı
62,00 TL
Ürün
BioBellinda
Şir Eau De Parfume For Men
79,00 TL
Ürün
BioBellinda
Çocuk Diş Macunu - Florürsüz
42,00 TL
Ürün
BioBellinda
Kalıcı Krem Saç Boyası 7.0 Zeytuni Kumral
62,00 TL

Keten tohumu

Keten tohumu

Önemli fonksiyonel gıdaların arasında yer alan ve en çok bilinenler den birisi olan keten tohumunun birçok Özelliği bulunmaktadır. Bu Özelliklerin başında ise mide rahatsızlıkları, kabızlık, kanser ve benzeri rahatsızlıklara iyi geldiğinin bilinmesidir. Ayrıca keten tohumunun bir diğer Özelliği de hastalıklardan korunmak ve daha sağlıklı bir yaşam için Önemli bir gıda olmasıdır. Keten tohumu yağ olarak ya da farklı yapılarda kullanılarak yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Keten bitkisinin Latince ismi Linum usitatissimum olarak bilinmektedir. Bu bitki yaklaşık olarak 30cm ve 1 metre arasında değişen farklı boy yapılarına sahip olabilir. Keten bitkisi çoğunlukla bir sene yaşam sürmektedir ve mavi renkte çiçek açma Özelliğine sahiptir. Keten bitkisinin tohumları yani keten tohumu yaklaşık olarak 5mm uzunluğa sahip olup yumurtaya benzer bir gÖrünümü vardır. Keten tohumlarına Özellik olarak bakıldığı zaman yassı, parlak, kokusuz, yağlı ve lezzetli olma Özelliklerine sahiptirler.

Amerika'da bulunan Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü' ne gÖre keten tohumunun kanser Önleyici gıdalar arasında yer aldığı Öne sürülmüştür. Bu alanda çalışmaları olmasına rağmen Dünyada da bu alanda çalışmalar yapılması gerektiğini Öne sürmektedirler.

Keten tohumu çoğunlukla Kendir tohumu ile karıştırılmaktadır. Fakat bu iki gıdanın da Özelliklerine bakıldığı zaman birbirinden apayrı birer gıda oldukları bilinmektedir.

Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Keten tohumu insan sağlığı açısından büyük faydalara sahip olduğu bilinen bir gıdadır. Keten tohumu da çoğu bitkisel yapıya sahip olan gıdalar gibi yapısında antioksidan bulundurur. Keten tohumu yapısında bulunan antioksidan sayesinde serbest radikal olarak da bilinen zararlı moleküllerin vücuttan dışarıya atılmasını sağlayarak bir çok hastalığın Önlenmesine yardımcı olur.

Eğer ki bir kişinin vücudunda çok fazla serbest radikal bulunduruyorsa hücrelerin hasarına neden olan oksidatif stres durumu oluşabilir. Bu duruma yardımcı olmak için en Önemli gereksinim ise antioksidan içeriği zengin gıdalarla beslenmesi gerekir. çünkü antioksidanca zengin olan gıdalar serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve oksidatif stres durumunun Önüne geçilmiş olur.

Keten tohumu yüksek oranda lignan denilen bir besin içerdiğinden antioksidanca zengin olarak bilinir. Özellikle de keten tohumunun kabukları lignan açısından oldukça zengindir.

Keten tohumu birçok açıdan faydalı Özelliklere sahiptir. Bu Özelliklerin başında ise kanser riskini azaltmak gelmektedir. Omega3 yağ asitlerinin kanser riskini minumum düzeye indirdiği düşünülmektedir. Keten tohumunun içeriğinde de omega3 bulunduğundan dolayı kanser riskini azalttığı düşünülmektedir. Ayrıyetten keten tohumunun içerisinde bol miktarda bulunan lignanlar kanser hücresinin damarlaştırma oluşturup yayılmasının Önüne geçmesini engellemektedir. çünkü lignan açısından zengin olan gıdalar damar oluşumunu engellemektedir.

2013 yılında yapılmış olan bilimsel bir araştırmaya gÖre sürekli olarak keten tohumu tüketen kadınlardan, keten tohumu tüketmeyen kadınlara oranla daha az meme kanserine yakalandığı bulunmuştur.

Keten tohumunun diğer bir faydası ise kolesterole ve kalp sağlığına iyi gelmesidir. Güçlü bir kalbe sahip olmak için omega3 ve lif kaynağı bakımından zengin içeriğe sahip olan gıdalarla beslenmemiz gerekmektedir. Bu gıdalardan birisi de keten tohumu olduğu için kalp sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Keten tohumunda aynı zamanda fitosteroller bulunur. Bunlar kolesterole benzer bir yapıya sahiptirler fakat kolesterol emilimini Önlerler. BÖylece kolesterol hastaları için fitosterol içerikli besinlerle beslenmek oldukça Önemli ve sağlıklıdır. Ayrıca fitosteroller vücudumuzda bulunan LDL ve kÖtü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu da araştırmacılar tarafından kanıtlanmış bir gerçektir.

Keten tohumunun bir diğer faydası ise artrit sendromları mı hafifletmesidir. Keten tohumunun eklem ağrıları ve eklem sertlikleri gibi sorunlara iyi geldiği bilinmekle birlikte eklemleri güçlendirdiği de bilinmektedir. Yapılan araştırmaya gÖre keten tohumu tüketen bazı insanlar romatoid artrit gibi eklem rahatsızlıklarının azaldığını belirtmişlerdir. Bunun en Önemli sebeplerinden birisi de keten tohumunun içerisinde yer alan a-linolenik asidin iltihaplanmaları aza indirdiği konusunda yapılan araştırmalardır.

Yukarıda bahsedilen rahatsızlıkların haricinde keten tohumu kan şekerinin düzenlenmesi, kabızlığın Önlenmesi, radyasyon alan hastalarda radyasyonun etkilerinin azaltılması, diyabet, meme kanseri, kalp damar hastalıkları gibi bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmekte olan bir gıdadır.

Keten tohumu nasıl kullanılır?

Birçok bitkisel kaynaklı gıdada da olduğu gibi keten tohumunun da farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Bu kullanım şekillerine Örnek olarak tohum, keten tohumu yağı, keten tohumu tozu, keten tohumu tabletleri, keten tohumu kapsülleri ve keten tohumu unu verilebilir.

Keten tohumunun içerisinde yer alan besin içeriklerine bakıldığı zaman ise lignanlar, antioksidanlar, lifler, proteinler ve alfa linoleik asitler bol miktarda bulunmaktadır. Keten tohumunun içerisin de yer alan bir diğer besin ise OMEGA 3 tür. Bu besin maddelerinin içerisinde bulunan gıdalarla beslenmek çeşitli birçok hastalığa iyi geldiği araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Keten tohumu nasıl tüketilebilir?

Keten tohumunu sağlığınız açısından çiğ olarak tüketmemeniz gerekmektedir. Bunun en Önemli sebebi ise çiğ veya olgunlaşmamış olan keten tohumu toksin içermektedir. Pişireceğiniz yemeklere direkt olarak keten tohumu atmak yerine kahvaltılık gevrek kerim içerisine koyarak, yoğurtla karıştırarak ya da salataları ışın içerisine katarak tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Keten tohumu tüketmenin zararları nelerdir?

 Her gıda maddesinde olduğu gibi keten tohumunun da aşırı ve sağlıksız kullanımı sizlere çeşitli yararlar vermek yerine zararlar verebilir. Özellikle de bazı ilaçlar kullanan ya da kronik rahatsızlığı olan kişiler keten tohumu tüketmeden Önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. çünkü keten tohumu bu ilaçların olumlu etkilerini azaltabilir ve kişiye yarardan çok zarar sağlayabilir.

Keten tohumu yağı ve faydaları nelerdir?

Birçok bitkisel yağda olduğu gibi keten tohumu yağı da oldukça faydalı bir yağdır. Keten tohumunda olduğu gibi bu tohumdan elde edilen yağda hemen hemen benzer rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca keten tohumunun en çok kullanım şekillerinden birisidir. Keten tohumu yağı elde edilirken ilk olarak keten tohumu soğuk olarak preslenir ve sonrasında yağı elde edilir.

Keten tohumu yağının birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bazıları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Keten tohumu yağının en Önemli ve en bilinen faydası yaşlanma üzerine geciktirici bir etkisinin olmasıdır.
 • Kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinen keten tohumu yağı kalp krizi geçirme ihtimalini azaltır.
 • Keten tohumu yağı OMEGA 3 ve OMEGA 6 yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Keten tohumu yağı keten tohumunun içerisinde bulunan besin maddelerinden kaynaklı olarak insan vücudunda antioksidan etkiye sahiptir.
 • Ayrıyetten keten tohumu yağı kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
 • Damarlar da tıkanıklıkları Önleme Özelliğinden kaynaklı olarak kan dolaşımını hızlandırıcı Özelliği vardır.
 • BÖbreklerde herhangi bir iltihaplanma varsa keten tohumu yağı bu iltihaplanmaların iyileşmesini hızlandırıcı Özelliğe sahiptir.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Keten tohumu yağının hazımsızlık Önleyici bir etkisi vardır.
 • Sinir bozukluklarına ya da sinir hastalıklarına iyi gelen bir yağdır.
 • Parkinson hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir. 

Bunlar keten tohumu yağının en bilindik Özellikleri olmakla birlikte bunların haricinde de bir sürü faydalı Özelliği olduğu bilinmektedir.

Keten tohumunu ve keten tohumu yağını eski Yunanlılar yiyecek olarak tükettiği bilinmektedir. Günümüzde de keten tohumu yağının kullanımı oldukça yaygındır.

Keten tohumu yağı nasıl kullanılmaktadır?

Keten tohumu yağı genellikle çiğ ya da pişmiş olmak üzere iki şekilde kullanılmaktadır. Salatalarda, pürelerde ve kahvaltılık gevrek gibi yiyeceklerde çiğ keten tohumu yağı kullanılırken, fırınlanmış olan yemek, ekmek ve saire gibi ürünlerde ise pişmiş keten tohumu yağı kullanılmaktadır.

Keten tohumu yağı çoğunlukla altın sarısı bir renge sahip olduğu gibi kahverengi ve sarı renge de sahip olduğu bilinmektedir. Keten tohumu yağının ne işe yaradığı kullanım alanlarına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin; gıdalarda kullanılmakta olan keten tohumu yağı yemeklerin pişirilmesi de kullanılırken, endüstriyel alanlarda kullanımında ise kurutma yağı olarak kullanılabilmektedir.

Öğütülmüş olan keten tohumu çoğunlukla besinlerde kullanılan keten yağı olarak bilinmektedir. Keten tohumu yağının oksitlenmesi çok hızlı bir şekilde olduğu için buzdolaplarında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kÖtü koku yayılmasına sebebiyet verir ve hızlı bir şekilde kireçlenir. Keten tohumu yağının soğuk hava koşullarında saklandığı ortamlarda bile raf Ömrü genellikle birkaç hafta ile sınırlıdır. Kokusu hoş olmayan ve kireçlenmeye başlamış olan keten tohumu yağı beklenilmeden hemen atılmalıdır. Kullanıldığı takdirde sağlığınıza zarar verebilir. Keten tohumu yağı genellikle yemeklerin pişirilmesi de tercih edilmez. Fakat yemek pişirmek için keten tohumu yağını kullanıyorsanız yüksek sıcaklıklarda yemeklerinizi pişirmemeniz gerekmektedir.

Günde yaklaşık olarak üç tatlı kaşığı keten tohumu yağını düzenli olarak tüketirseniz bu sizin birçok hastalığa karşı korunmanız için oldukça sağlıklı bir yoldur. Ayrıca üç tatlı kaşığından daha fazla tüketmek hastalıklara karşı sizi korumak yerine size zarar verebilir. Bu yüzden her gıdada olduğu gibi keten tohumu yağını da dengeli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Keten tohumu yağını kilo vermek amacıyla tüketmeye başladıysanız yoğurt ya da bala karıştırmak yerine su ile tüketmeniz Önerilmektedir.

Keten tohumu yağı satın alırken bilinmedik bir firma yerine bilinen bir firmadan almanız daha iyi olmaktadır. çünkü bilinmedik firmalarda keten tohumunun ne şekilde yağa dÖnüştürüldüğü çoğunlukla bilinmemektedir. Ayrıyetten keten tohumu yağı alırken son kullanma tarihine de çok dikkat etmelisiniz. Keten tohumu yağını güneş ışığı almayan serin bir ortamda sallamak en sağlıklı olan yoldur.

Keten tohumu yağı ile birlikte muhteşem bir güzelliğe sahip olabilirsiniz

Cilt için oldukça etkili ve faydalı olan keten tohumu yağı cildinizin güzelleşmesi için vazgeçilmez bir yağ olarak tercih edilmektedir. Keten tohumu yağının içerisinde yer almakta olan esansiyel yağ asitleri insan cildinin pürüzsüz bir Özelliğe sahip olmasının Önünü açmaktadır. Ayrıca ergenlik dÖneminde sivilce oluşumunu azaltır ve deride meydana gelmiş olan sivilcelerin kaybolmasına yardımcı olma Özelliği vardır. çoğunlukla deride meydana gelmekte olan egzama ve sedef gibi inatçı hastalıkların azalmasına da keten tohumu yağının iyi geldiği kanıtlanmıştır. Keten tohumu yağının güzelleşme üzerine olan bir diğer etkiside tırnakları güçlendirmesi ve tırnak kırıklarının Önüne geçmesidir.

Neden keten tohumu yağını tercih etmeliyiz?

Bilindiği üzere keten tohumu yağ olarak da normal tohum olarak da kullanılmaktadır. Keten tohumu yağının tercih edilmesinin sebebi keten tohumunun dış yüzeyinde selüloz tabakası bulunmaktadır. Yenildiği zaman bu selüloz tabakası insan vücudunda sindirime uğraması gerekmektedir. Oysa keten tohumu yağı elde edilirken bu selüloz tabakası parçalanır ve parçalandığı için insan vücudunda sindirime uğraması gerekmez.

Bu da keten tohumunun keten tohumu yağı olarak kullanılmasında en çok tercih edilen bir neden olarak bilinmektedir.

 
İcon 1
Hayvan Dostlarımızı Koruyoruz
İcon 2
İade Garantisi Ürün İade Garantisi
İcon 3
Hızlı Destek Hızlı ve Kolay Çözüm
İcon 4
3D Secure Güvenli Ödeme Yöntemi